2016-12-27     Fabioli, Jana, Żanety     Radosnych i pełnych ciepła rodzinnego Świąt Narodzin Chrystusa, oraz dużo szczęścia i pomyślności w Nowym Roku - życzą wszystkim uczestnicy projektu -"Interaktywna Polska"    


Rządowy program zwalczania choroby Aujeszky’

Od przyszłego roku rusza ogólnopolski program zwalczania choroby Aujeszkiego u świń. To dobra informacja dla hodowców, których jak na razie obowiązuje zakaz eksportu żywych zwierząt i świeżego mięsa niemal do wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Rozpoczęcie programu odblokuje możliwość handlu. Na uruchomienie zwalczania choroby przewidziano 200 milionów złotych.

Choroba Aujeszkiego niegroźna dla człowieka ale dziesiątkuje stada. Spośród krajów Unii Europejskiej tylko Bułgaria i Rumunia nie rozpoczęły jej zwalczania. Większość państw wspólnoty walkę już zakończyła. Efekt to zamknięcie granic przed naszym tucznikami.

- Nie możemy tego wyeksportować do Niemiec, gdzie dalej jest dużo wyższa cena niż w Polsce, odczuwają deficyt żywca i moglibyśmy spokojnie około 2 milionów sztuk rocznie na tamten rynek sprzedawać – mówi Tadeusz Blicharski, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”

Eksport będzie mógł być jednak wkrótce uruchomiony twierdzi Inspekcja Weterynaryjna. W pierwszej kolejności otworzą się rynki tych państw, które są w trakcie zwalczania choroby. Uruchomienie programu jak i jego kontynuacja, będzie nas kosztowała co najmniej 200 milionów złotych.

Ewa Lech Główny Lekarz Weterynarii: - Mówiąc o realizacji programu, to mówię o właściwych szkoleniach, o badaniach laboratoryjnych, o dowozie, o kosztach pobrania...

W województwie śląskim, jako pierwszym w kraju ma rozpocząć się zwalczanie choroby. Badania hodowli w kolejnych regionach Polski mają zostać przeprowadzone do końca przyszłego roku.

 

Kamieniec Ząbkowicki dnia 17.09. 2007 r.

Sporządził :Inspektor ds. melioracji i rolnictwa

A.Ferenc

Urząd Gminy  Kamieniec Ząbkowicki

 
Sport
Kultura
Edukacja
Inwestycje
Samorząd

 

 

Finanse gminy
Rolnictwo

Kamieniec Ząbkowicki      TELEKOM.pl Sp. z o.o. - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.